Германската икономика би трябвало да отбележи ръст през второто тримесечие на 2018 г., след като отчете относително слаб старт на годината. Това заявиха от германската централна банка в понеделник.
Икономическият растеж в страната се понижи наполовина до 0,3% през първото тримесечие, в сравнение с предходните три месеца, заради по-слабата търговия и по-ниските държавни разходи. В допълнение към това опасността от търговски конфликт със САЩ също помрачи прогнозите.
„След унилия ръст в началото на 2018 г. германската икономика трябва да се разрасне с по-силно темпо през пролетта“, се посочва в месечния доклад на Бундесбанк, цитиран от Ройтерс. В него се казва също, че възстановяването няма да е като нивата на растеж от миналата година, най-вече заради по-слабата активност в индустриалния сектор.
Индустриалните поръчки, производството и износа отбелязаха понижение през април – трето за първите четири месеца на годината, сигнализирайки за отслабване, което анализаторите свързаха с дългите официални почивни дни, студеното време и грипната епидемия в страната.
Бундесбанк заяви, че в допълнения към по-високите държавни разходи, възстановяващият се строителен сектор и силното частно потребление трябва да дадат тласък на икономиката през второто тримесечие.
В петък германската централна банка понижи прогнозите си за икономически ръст за тази година и заяви, че тревогите около търговията и политическия дневен ред са направили прогнозите за икономиката по-несигурни. От финансовата институция посочиха също, че по-слабото търсене от чужбина и недостигът на работна ръка у дома са хвърлили светлина върху проблемите в сърцето на ориентираната към износ икономика.
Очакванията на Бундесбанк са за растеж от 0,2% през тази година – много под прогнозите за 2,5% от декември 2017 г.


И Хърватия възстановява наборната военна служба
Книжен кът на китайската култура отваря врати във Варна
ВМС отбелязаха 127 години от създаването на Щаба на флота
Какво време ни очаква във вторник?
Община Варна oдобри 22 културни проекта за 264 560 евро
AI изстреля Alphabet в клуб 4 трлн. долара
Фешараки: Саудитците и Абу Даби решават всичко в петрола
Фешараки: Китай, Русия губят най-много от революцията в Иран
Фешараки: Петролните пазари не се нервни
САЩ придобиват дял в компания за редкоземен метал
29-годишна Toyota Supra се продаде на рекордна цена
Евтино, но не съвсем – цената на Sandero в Турция шокира
Дизелово BMW или Tesla Model 3 - кое струва повече на шофьора си след 400 000 км?
Защо двигателите използват разтягащи се болтове
Всеки трети автомобил в Европа е на повече от 20 години
Проф. Вили Лилков: Терзиев може да обяви бедствено положение
Реалността: Всеки трети автомобил в Европа е над 20 години
Мекицата край Рилския манастир от 1 лев стана 1 евро, НАП проверява
Бивш полски правосъден министър е получил убежище в Унгария
Туристи полудяват по красив продавач на царевица в Истанбул: Трябва да то сложат на билборд! ВИДЕО